Dr. Bülent Cihantimur'a Danışın
 • Fotoğraf Yükle
  1.
  2.
  3.

Kepçe kulak ameliyatları otoplasty olarak da bilinen, kulaklardaki şekil bozukluklarını gidermek amacıyla yapılan operasyonlardır. Kepçe kulak ameliyatlarında gelişimi doğumla birlikte ya da sonradan yaralanma sonucu şekil bozuklukları oluşmuş kulaklar tedavi edilir. Kulaklar yüzün her iki yanında bulunan konumu itibariyle, sadece işitme duyusunu yerine getirmekle kalmayıp, mevcut yüz dengesine uyum sağlan ve yüz güzelliğine etki eden bir yapıya sahiptir. Mevcut kepçe kulak sorunu ya da küçük kusurlar, kepçe kulak ameliyatlarıyla çözümlenir, hastaya özgüven kaybı yaşatan sorunun ortadan kaldırılması sağlanır. Kepçe kulak ameliyatlarında nadirde olsa görülen macrotia- aşırı büyük kulaklar; farklı derecelerde kafatasına açı yapmış çıkıntılı, kepçe kulaklar ya da bir önceki kulak cerrahisinden doğan memnuniyetsizlik sebebiyle revizyona ihtiyaç duyulan kulaklar tedavi edilir.

Kepçe kulak özgüven kaybı ilişkisi

Kepçe kulaklar, öne doğru kıvrık şekil alan ya da kıkırdak yapısının zayıflığından dolayı oluşmuş yapılardır. Kadın hastalarımızın hemen hemen hepsi, kepçe kulak sorunu nedeniyle saçlarını toplayamadıklarından, topuz ya da farklı bir saç modeli yapamadıklarından yakınırlar. Kepçe kulak sorunu özelikle çocuk hastalarımızın, okul dönemi boyunca alay konusu olmalarına, sosyal hayattan kopmalarına ve bu sebeple özgüven kaybı yaşamalarına neden oluyor. Gelişimini 6 yaşına kadar devam ettiren kulaklarda eğer bu saydığımız, kepçe kulak ya da diğer kulak sorunları var ise, çocuklarda ilkokula başlamadan evvel cerrahi uygulamaların yapılması önerilir. İlkokula başlama yaşı, aynı zamanda çocukların bedenlerini kıyaslama ve inceleme dönemi olduğu için, kepçe kulak ameliyatıyla çözümlenen kepçe kulak deformitesi, çocuğa ruhsal açıdan çok şey katacaktır.

Minimal iz

Kepçe kulak ameliyatlarında kulağın ters açı yapmasını sağlayan dokunun alınması ya da kıkırdağın uygun açıya gelmesi amacıyla yapılan törpüleme işlemi için çoğunlukla kulak arkasından kesi yapılır. Kıvrımın güçlü ve kalıcı olması için dikiş atılır ve başa yaklaştırılır. Kapanış dikişi kulak katlanma izinin içerisinde kaybolur ve belli olmaz. Bazı nadir vakalarda kulak önyüzünden yapılması gereken cerrahi girişimlerde de, yine hastaya minimal iz bırakılmaya çabalanır.

İple kepçe kulak ameliyatıyla gelen konfor

Eğer kulaklarda kemik oluşumundan kaynaklı bir sorun yoksa sadece kulağın gelişimiyle alakalı olarak ters açı problemi, yani kepçe kulak sorunu varsa, iple kepçe kulak ameliyatıyla çok daha verimli ve konforlu bir uygulama yapıyoruz. Gelişen teknolojiyle birlikte artık pratik bir şekilde dakikalar içerisinde üstelik lokal anestezi altında, kepçe kulak operasyonları başarılı bir şekilde tamamlanabiliyor. Kepçe Kulak ameliyatı ya da iple kepçe kulak estetiği ile sorununuzu gidermek için hangi prosedürün uygulanacağına ancak muayene sırasında, mevcut kulak yapısı incelendikten sonra karar verilir. Kepçe kulak ameliyatları, kulağın dış yüzeyinde bulunan kıkırdak dokusuna yapılan müdahaleler olduğu için, işitme fonksiyonuyla alakalı olarak herhangi bir problem yaşanmaz.

Öncesi / Sonrası
Formu doldurun öncesi-sonrası fotoğrafları mailinize gelsin
Dr. Bülent Cihantimur'a Danışın
 • Fotoğraf Yükle
  1.
  2.
  3.
RANDEVU AL