Dr. Bülent Cihantimur'a Danışın
 • Fotoğraf Yükle
  1.
  2.
  3.Sakal ve Favori Ekimi

Sakal ekimi, kişiden kişiye değişkenlik gösteren ve kişiye özel farklı protokollerin uygulanması gereken saç ekimi işlemleridir. Sakal ve favori birbirinden ayırt edilmemesi gereken, yüz proporsiyonu içerisinde anlamlı bir dağılımla bunması şart olan bölgelerdir. Her insanın sakal ve favori bölgesindeki kıl yoğunluğu birbirinden farklıdır. Bazı insanlarda köse diye tabir edilen, kıl yoğunluğu çok az ya da hiç olmayan durumlar hakimken, bazısında normal kıl yoğunluğu içinde olmasına rağmen, alınan travmalar neticesinde, yer yer dökülmüş ya da hasar görmüş sakal bölgesine şahit olabiliriz.

Kişiye özel tasarım

Bu şartlar altında, sakal ve favori ekimi az evvelde dediğimiz gibi, kişiye özel planlanmalı ve donör alan seçimi kişiye özel yapılmalıdır. Elmacık kemiği üzerinde çıkan kıllar, ense bölgesinde, sırt ya da göğüs bölgesinde çıkan kıllar, sakal ve favori ekiminde kullanılabilir. Eğer hastanın bölgesel bir sorunu varsa, mevcut sakalların içinden alınan kıl kökleri, sorunlu bölgeye nakledilebilir. Hiçbir şekilde iz kalmayan, ince uçlu iğnelerle donör kıl alımı ve sakal ekimi yapılır. Saç ekimi gibi düşünülen sakal ve bıyık ekimi aslında, yoğunluk açısından farklılık arz edebilir çünkü saç bölgesindeki seyreklik çok fazla dikkat çekerken, sakal bölgesindeki seyreklik kabul edilebilir bir yapıya sahiptir. Bu sebeple, sakal ve favori ekiminde illaki yoğun bir şekilde ekim yapılması şart değildir. Köse birisine yapılacak olan 1000 kök transferi, son derece anlamlı bir değişime vesile alacaktır.

Ekim sonrası tavsiyeler

Ortalama 3000 kökle çalışılan sakal ekimi, 600 kök civarında da favori bölgesine ekim, genellikle yapılan saç kökü transferi aralıklarıdır. Sakal ve favori ekiminden sonra çalışılan alanlarda ileriye dönük bir iz kalmaz. Ekimi yapan doktorun tavsiyelerine ve işlem sonrası kurallara uyduğunuzda, tam manasıyla etkili sonuçlar alırsınız. İşlem sonrası ilk pıhtı izleri 24 saat sonra yapılan ilk yüz yıkama ile geçecektir. Ortalama 2 hafta pembemsi bir tonda kalan ekim alanı, sonrasında normal görüntüye kavuşur. Sakal ve favori ekimi yapıldıktan sonra 10 gün boyunca uzama gözlemlenir, bu süre zarfında çıkan kılları tıraş etmek için bir hafta beklemek gerekir. 2. Hafta sonunda geçici şok dökülmenin ardından ekilen yeni kıl köklerinden en verimli sonuç alınmaya başlar.

Öncesi / Sonrası
Formu doldurun öncesi-sonrası fotoğrafları mailinize gelsin
Dr. Bülent Cihantimur'a Danışın
 • Fotoğraf Yükle
  1.
  2.
  3.
RANDEVU AL