Dr. Bülent Cihantimur'a Danışın
 • Fotoğraf Yükle
  1.
  2.
  3.Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda görülen ve estetik kaygıyla beraber, yaşlanmayı düşündürdüğü için ciddi bir motivasyon kaybına sebep olan bir durumdur. Saç dökülmesi erkeklerde kelliğe kadar giderken, baş kısımda tepeden açılma diye adlandırılan ya da simit şeklinde dökülmelerin gözlemlendiği yer yer dökülmelerin yaşandığı bir süreçtir. Saç her kültürde oldukça fazla önemsenmiş, saç bakımı ciddiye alınmış, kadının ve erkeğin saçları farklı mezheplerde bir statü göstergesi olarak da kullanılmıştır. Bu sebeple modern tıbbın gelişmesi ve alternatif tıbbın devre girmesi sonucunda, hala kelliğe çare ve saç dökülmesine çözüm için, farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Saç dökülmesinin nedenleri

Latince alopecia olarak geçen saç dökülmesi, yapılan araştırmalara bakarsak, artık 18 yaşındaki genç erkekle bile rastlanmaktadır. Saç dökülmesi nedenleri aslında genetik şifrelenmelere bağlıdır. Saç ve kıllar erkeklik hormonu olan testesterona bağlı olarak gelişirler, fakat fazla salgılanması dökülmelere veya fazla kıllanmaya sebep olur. Kadınlarda da bulunan testesteron hormonu, fazla salgılanması durumunda saç dökülmesinin nedenlerini oluştururlar. Ayrıca, saç kaybının nedenleri mevsimsel döngülere, strese, doğuma, beslenme alışkanlıklarına, cilt hastalıklarına, kanser tedavilerine ve travmalara göre oluşabilir.

Bu tarz durumlarda, en çok başvurulan yöntem, saç ektirme ya da saç nakli diye adlandırılan uygulamadır. Herhangi bir nedenden dolayı saçsız kaldıysanız, saç ekimi yaptırabilirsiniz. Bu işlem için herhangi bir yaş sınır yoktur ve her sağlıklı insan bu uygulamayı yaptırabilir.

Seyrekleşen saçlara FUE tekniği

Saç ekiminde sağlıklı kıl kökü seçimi için öncelikle mevcut yapı incelenir. İki kulak arası ve ense kısmının en üst bölgesinde kalan kısım, en yoğun kıl köklerinin bulunduğu ve dökülmeyen sağlam köklerden oluşmaktadır. Saçsız alanlara kanallar açılır ve bu mikro kanallar özel teknikler kullanılarak nakil işlemi gerçekleştirilir. Her hangi bir iz ya da şişlik yaşanmaz ve hasta hemen sosyal yaşantısına dönebilir. Saç dökülmesine çözüm için en sık başvurulan yöntem olan saç ekimi, yeni sistem mikro motorlu FUE tekniği ile bu işlemi çok daha çabuk gerçekleştiriyor.

Sağlık Bakanlığından onay almamış kliniklerin saç etimi ya da saç nakli yapmak için yetkileri yoktur. Bu sebeple bu tarz bir işlem gerçekleştirmek istiyorsanız, bir estetik cerrah ya da dermatolog ile tedavi sürecinizi başlatmanız gerekiyor. Eğer deneyimsiz ve onay almamış kliniklerde bu işlemi yaptırır ve başarısız olursanız, sağlam, yaşayan kıl köklerinizi de kaybetme riskini göze almanız gerekir.

Öncesi / Sonrası
Formu doldurun öncesi-sonrası fotoğrafları mailinize gelsin
Dr. Bülent Cihantimur'a Danışın
 • Fotoğraf Yükle
  1.
  2.
  3.
RANDEVU AL