Kelliğe Çare Bulun Artık

  • 19 Temmuz 2016
  • Saç Ekimi
  • 0 Yorum

Bir meslek düşünün, manavınızın “ağabey kepçe kulaklarımı nasıl buluyorsun?” soruları sorabildiği, berberinizin “ Bülent Hocam, kelliğe çare bulun artık ” diyebildiği, hastalarınızın çoğunluğunun kadın ve hepsi birbirinden güzel ve bakımlı olduğu bir meslek… Evet, ben bir Estetik Cerrahım, herkese Merhaba!


Estetik cerrah olarak değil elbette, öncelikle bir insan olarak, farklı bir gözle dünyaya bakıyorum. Manavım, 40 yaşlarda, son derece pozitif ve kendiyle barışık, mutlu bir insan. Şimdi ne gerek var estetik yaptırmaya. Elbette ona bu şekilde cevap vermek yerine, kulaklarının yüzüne olan uyumundan dem vuruyor, konuyu meyvelerin tatlılığına bağlıyorum. Berberim ise, artık saç ekiminin kelliğe tek çare olduğunun farkında… Kliniklerimize gelen hastalarımızın %90’ı ise, yaptığımız sohbetler sonrasında, estetiğe ihtiyacı olmadığını fark ederek, mutlu bir şekilde ayrılan kadınlar. Mesleğimi “güzellik koruyuculuğu” olarak tanımlıyorum, bu sebeple güzelliği korumak için, ihtiyaç varsa uygula, önlem al ve gerekmiyorsa dokunma ama her zaman ruhu iyileştir felsefesini güdüyorum.


Estetik cerrahi ruha hitap eder


Her şeyin başı sağlık söylemi, estetik cerrahide, “her şeyin başı sağlıklı güzellik” olarak tanımlanabilir. Güzellik Adem’le Havva’dan bu yana hayatımıza yön veren, uğruna nice savaşlar, anlaşmalar yapılan enteresan bir olgu. Net bir tanımı yok maalesef! demeyeceğim zira iyi ki tanımı yok. Olsaydı, bugün herkes birbirine benzer, farklılıktan, çeşitlilikten doğan zevki tadamaz olurduk. Estetik cerrahi güzelliğe yeni bir tanım getirmez, getiremez; çeşitlilikten doğan muhteşem harmoniyi çok iyi bilen ve insanlara özgüven kazandıran, ruha hitap eden bir bilim dalı olmalıdır.


Özgüven ve iyi huylu insan ilişkisi


Estetik cerrahi iyi huylu insanlar yaratır desem, ne dersiniz? Tıpkı manavım gibi, iyi huylu insanı incelersek eğer, özgüveni tam, kendi işine gücüne bakan, içindeki pozitifliği dışarı yansıtarak, etrafına da neşe saçan tiplerdir. Şimdi, bu arkadaşın özgüven sorunu yaşadığını düşünelim ve hikayeyi biraz sarpa saralım. Kulakları kepçe olan, gencecik bir kız olsun mesela, saçlarını toplayamıyor, herkesin önüne çıkıp sunum yapacak cesareti elinden alınmış, sonuç başarısızlık… Şimdi bu kızcağızın başarısız olması bir tesadüf mü? Elbette hayır, kepçe kulakları yüzünden özgüven kaybı yaşıyor, içine kapanıyor, kendini ifade edemiyor. Siz ne kadar gözünün, kaşının güzelliğinden bahsetseniz de o, kulaklarına takılmış bir kere! Estetik cerrahi tam bu aşamada devreye giriyor ve ihtiyaçları neticesinde doğan soruna, kepçe kulak ameliyatı yaparak, genç kıza aslında tekrar iyi huyluluk halini armağan ediyor.


Estetik bir bütündür, bütün olarak algılanmalıdır


Peki, estetik bir bütün olarak algılanmalıdır düşüncesine nasıl bakarsınız? Ben bu düşüncemin sonuna kadar arkasındayım zira bütüne uyum prensibi nedeniyle hiçbir hastamın burnu birbirine benzemez. Sadece bir burun operasyonu yaptığınızda, onu farklılaştırırsınız, çeşitliliği bozarsınız. Hokka gibi burun tabirine uysun diye yapılacak her cerrahi girişim, market raflarına dizilmiş konserve kutularına benzer burunlar ortaya çıkarır. Yeni burun görüntüsü, yüzün geneline uyum sağlayan bir hassaslıkla tasarlanmalıdır. Yaş ve cinsiyet göz önünde bulundurulmalıdır ki kimse burnun estetikli olduğunu anlayamasın. Estetik operasyon anlaşılırsa, bu sefer hasta” burnun estetikli mi?” sorularını cevaplamaya ve yeni travmalar yaşamaya başlayacaktır.


Bedeninize ve ruhunuza iyi bakın! 

Yorumlar 0
Yorum Yaz
En Çok Okunanlar
RANDEVU AL